Zadzwoń do nas :) 22 258 25 78
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Kobiety VS Mężczyźni 0

08.03 Dzień Kobiet / 10.03 Dzień Mężczyzn

 

„Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat” Rachel Swaby
Z podaniem nazwiska znanej kobiety naukowca chyba każdy ma problem. Od razu mówię, Maria Skłodowska-Curie się nie liczy. Medycyna, biologia i środowisko, genetyka, fizyka, astronomia, matematyka, technika, wynalazki... Ktoś ma już jakieś nazwisko? Kobieta, której badania przyczyniły się leczenia trądu. Badaczka, dzięki której, aby o czymś się wypowiadać, trzeba to poprzeć naukowymi obserwacjami; to ona obaliła wiele mitów na temat kobiecej fizjologi. Gaz musztardowy, wyjaśnienie teorii Newtona, rozszczepienie jądra atomu. To tylko kilka przykładów, w książce znajdziecie ich o wiele więcej. Niestety dawniej doniosłe osiągnięcia kobiet (żon, matek, sióstr) były podpisywane nazwiskami mężczyzn z ich otoczenia. Stopniowo, gdy pozwolono kobietom się uczyć, powoli zmieniono zwyczaje, ale przez ten czas pojawiło się sporo ważnych kobiecych odkryć, o których nie wiemy.

 

Znalezione obrazy dla zapytania zawod wiedzma„Zawód: wiedźma” O. Gromyko - OSTATNIE SZTUKI TYLKO NA ORLEJ!

Zapraszam was do Starmińskiej Wyższej Szkoły Magii, Wróżbiarstwa i Zielarstwa. Tu na typowo męskim wydziale magii studiuje wiedźma nietypowa (jedyna kobieta); wścibska, odważna inteligentna, sprytna rudowłosa Wolha Redna. Dziekan posyła ją do Dogewy, wampirzej krainy, gdzie trup się ściele. Czy możliwość rozwikłania zagadki 13 morderstw to szansa do wykazania się, czy może nadzieja na pozbycie się baby z wydziału.
Cała historia okraszona jest niesamowitym humorem i jest to początek przygód rudowłosej wjedźmy.

 

„Papusza” Angelika Kuźniak


Niesamowita historia Bronisławy Wajs, po cygańsku Papuszy (lalki). Przykład kiedy sława może nieoczekiwanie złamać człowiekowi życie. Papusza była cygańską poetką, urodzoną gdzieś ok. 1908roku. Jej twórczość odkrył Ficowski a Tuwim się nią zachwycał. Reportaż z jednaj strony przybliża nam postać poetki, z drugiej dzięki niemu poznajemy codzienne życie i kodeks taboru. Papusza zawieszona był między dwoma światami. Z taboru została wykluczona po odniesionej sławie za zdradę kodeksu plemiennego. Żyła w odosobnieniu i pogardzie, nie należąc do żadnego świata, co odbiło się na jej zdrowiu. Po śmierci pochowana poza cygańskim cmentarzem.
Reportaż zawiera sporo przypowieści z cygańskiego życia Papuszy;jej spryt, zaradność; piękno jej poezji. Te skrajne światy tworzą niebywały kontrast.

 

Znalezione obrazy dla zapytania hilda Nicola Griffith„Hilda” Nicola Griffith - OSTATNIE SZTUKI TYLKO NA ORLEJ!


Brytania na styku epok; gwałtowne przemiany społeczne, łączenie się drobnych królestw i nowa religia – chrześcijaństwo. A wśród tego zamieszania na świat przychodzi Hilda, bratanica króla Edwina z Nortumbii, przyszła święta Hilda z Whitby. Na razie jest młodą, ciekawą świata kobietą, pragnącą zdobywać wiedzę. By to osiągnąć, zostaję jasnowidzącą króla Edwina. Wiele zyskuje, ale przy najmniejszej pomyłce może też wiele stracić.
To historia kobiety próbującej żyć po swojemu w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Autorka świetnie zbudowała swe postaci, przez co obcujemy z ludźmi z krwi i kości. Dostajemy też obraz powstającego społeczeństwa, obyczajowości, językowej mnogości kultur mieszających się na wyspach. Taka powinna być historia uczona w szkołach.

 

„Biegnąca z wilkami” Clarissa Pinkola Estes - OSTATNIE SZTUKI TYLKO NA ORLEJ!


Książka nie polegająca żadnym kategoryzacjom i chyba na tym polega jej wyjątkowość. Próba scharakteryzowania kobiety poprzez mitologię, baśnie, legendy, zaskakuje z każdą stroną. Odkrywa przed nami piękno Dzikiej kobiety, jej siłę i wiarę we własne możliwości. Zaskakuję jak wiele możemy, gdy nic nas nie kremuje. Jak wiele przez stulecia spadło na nas często niepotrzebnych ograniczeń.
Książka ta wpisuję się znakomicie w modny obecnie slow life, bo to nie jest pozycja do szybkiego czytania. Bliżej jej do księgi medytacji, której każdy rozdział należy po swojemu przyswoić, przemyśleć i chwycić dla siebie tyle ile akurat potrzebujemy.

 

„Rewolwerowcy. Najsłynniejsze strzelaniny Dzikiego Zachodu” James Reasoner

Książka dla fanów westernów i Dzikiego Zachodu. Legendarne strzelaniny, pościgi, napady, bandy, ale też głupie wypadki i pomyłki. Warren Earp, Diablo Canyon, Doltoni, to tylko kilka nazwisk plejady postaci przewijających się przez książkę. Poznacie prawdę o wydarzeniach, które stały się kanwą słynnych, kultowych filmów.

 

Znalezione obrazy dla zapytania Powiedział mi wróżbita„Powiedział mi wróżbita. Lądowe podróże po Dalekim Wschodzie” Tizino Terzani - OSTATNIE SZTUKI TYLKO NA ORLEJ!

Niesamowity reportaż. W 1976 roku przypadkowo spotkany w Hongkongu wróżbita ostrzegł Terzaniego: „Strzeż się! Istnieje wielkie ryzyko, że umrzesz w roku 1993. Dlatego nie wolno ci latać”. Dla podróżnika zakaz latania to jak dla wędkarza zakaz używania wędki. Niby się da łowić, ale trzeba się nakombinować.
Nasz reportażysta oczywiście nie uwierzył tak do końca w sława wieszcza, tym bardziej że mijały kolejne lata i nic się nie działo. Jednak pomysł by cofnąć się w czasie i podróżować jak jego poprzednicy z początku wieku był kuszącym wyzwaniem. Ale co powiedzą ludzie, sef, znajomi? Jak być dobrym dziennikarzem, gdy na miejsce zdarzenia dociera się jako ostatni?

 

„Kowboje, którzy polecieli w kosmos” Tom Wolfe

Reportaż o początkach programów kosmicznych, powstaniu NASA i pierwszych pilotach doświadczalnych i astronautach. Przełomem w podboju kosmosu było umieszczenie na orbicie przez Rosjan Sputnika 1. To wywołało falę paniki w USA i narzuciło naukowcom niesamowite tempo w badaniach i eksperymentach. A wiadomo, że jak szybko to o pomyłkę nie trudno. Pierwsi astronauci i ich rodziny liczyły się z tym, że coś może pójść nie tak. Świetnie autor opisał sylwetki bohaterów książki; wnika w ich psychikę, stara się przedstawić ich motywacje, rozterki oraz relacje z rodziną i pracownikami NASA.

 

Żelazny Jan. Rzecz o mężczyznach” Robert Biy - OSTATNIE SZTUKI TYLKO NA ORLEJ!

Męski odpowiednik „Biegnącej z wilkami.” Opowieść o panach snuta w oparciu o mity, legendy czy kulturowe wzorce. Próba poznania istoty męskości i męskiej inicjacji; to kulturowo-psychologiczne studium mężczyzn. Zaduma nad problemami i wyzwaniami stawianymi przed współczesnymi facetami. Jakie wzorce męskości przekazujemy naszym dzieciom i jakie zostały utrwalone w nas samych.

 

„Mag” John Fowles - - OSTATNIE SZTUKI TYLKO NA ORLEJ!
Facet w kleszczach iluzji. Nicholas Ufe obejmuje stanowisko nauczyciela na jednej z greckich wysp Phraxos. Zaprzyjaźnia się z właścicielem posiadłości i miliarderem. Nie wie że bierze udział w pewnym eksperymencie. Powieść z klimatem, pełna iluzji, niedopowiedzeń, nawiązujących do takich tytułów jak „W kleszczach lęku” H James, czy „Wielkie nadzieje” Dickensa. Razem z bohaterem łapiemy się w pułapki stawiane nam przez autora. Coś niesamowitego.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń do nas :) 881 655 033
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl